Runy - RUNOVÉ KAMENY

Runové kameny představují pradávnou formu divinace, která se používala ve Skandinávii. Ve 20. století se zvedl velký zájem o runové kameny a v dnešní době patří k nejoblíbenějším nástrojům předpovídání budoucnosti v západním světě.

V severní Evropě se během staletí používalo několik různých runových abeced. Nejznámější je germánský futhark, což je pojem odvozený od zvuku prvních šesti run. Tento systém možná existoval již kolem roku 200 př, n. l. Slovo runa je dávný germánský pojem označující tajemství či mysterium.

Runy začaly být v Anglii a ve Skandinávii velice populární. Podle norské mytologie byly darem lidstvu od boha Odina, krále norských bohů. Norové se run pravidelně ptali na věci budoucí, zvláště pak v případě důležitých událostí.

 Mytologický původ run

Runy podle severského mýtu vytvořil nejvyšší severský bůh-hrdina Odin. Poté, co se na devět dnů přibodl svým kopím ke stromu světa - jasanu Yggdrasilu - a tak se sám sobě obětoval, spatřil runy - symboly, které mu umožnily vidět linie osudu, ale také do nich zasahovat. Stejnou moc pak dal i lidem, kteří se naučili runy používat.

Věštění a čáry

S runami je tedy více než psaní zápisů spojeno věštění (a další magické operace) - popisuje jej mimo jiné i Tacitus ve svém spisu o Germanii. S prosazováním křesťanství, které nedovoluje provozovat věštectví a čarodějnictví, upadly runy jako primárně magický nástroj v nemilost a posléze téměř v zapomnění.

Metodika věštění z run není posána nijak přesně - jisté je pouze to, že runy, vyryté do kousků dřeva či kamene se házely (metaly) na čisté plátno. Posléze se pravděpodobně poslepu vybíraly tři nebo devět run, jejichž pořadí a význam se vykládal.

V současnosti se můžete setkat s mnoha návody, jak runy vykládat. Hojně se nyní využívá jiná - o něco jednodušší - metoda - náhodné vytažení run z váčku, ve kterém jsou uchovávány. Losuje se jedna runa pro rychlé zodpovězení otázky, tři pro lepší orientaci u složitějších problémů a devět (někdy postupně po trojicích) pro úplný výklad situace.


Poznámka: Oblíbený postup skládání tažených run do "Keltského kříže", který někteří vykladači používají, nemá s runami mnoho společného a podle mého názoru se hodí spíše pro výklad karet.

Úplně jiný způsob vychází z informace, že runy se házely na plátno. Kameny se metnou na plátno a výklad se provádí z těch, na kterých je viditelný runový symbol. Vzájemná pozice run se může nebo nemusí brát v potaz. Pokud ano, vykladač si na místo dopadu kreslí obrazce (tři soustředné kruhy, kruh rozdělený na osm dílů - způsobů je více) a k významu runy doplňuje význam místa, kam jednotlivé runové kameny dopadly. Tento způsob tedy přidává k runovému výkladu i geomantické praktiky.

Některé prameny berou pro výklad v potaz i orientaci runy - "normální" nebo obrácená. Je to zajisté velké ulehčení při výkladu, můžeme-li vzyloučit jednu část významů, ale obávám se, že toto zjednodušení má svůj původ opět ve výkladu karet a na runy (které se často psaly různě, u některých nelze obrácenou pozici určit a při metání padají orientovány do všech směrů) se dá aplikovat jen těžko. Severská mytologie prakticky nezná rozdělení na čisté dobro a zlo (čímž se blíží realitě života více než jiné) a tak i runy často nesou s tím "dobrým" i ono "zlé" jako nedělitelnou součást.

On-line věštba

V naší on-line věštírně si můžete vyzkoušet první dvě zmíněné metody. Chcete-li jednoduchou odpověď na otázku, "vytáhněte" si jednu runu. Ta vypovídá o Vaší současné situaci. U složitějších otázek a situací se na svůj osud - Wyrd - zeptejte tří Noren - severských sudiček - a ony vám dají úplnější odpověď, včetně možné budoucnosti.
První z nich - Urd - vyjeví to, co se stalo - minulost. Druhá - Verdandi - ukáže přítomnost. Podle toho, co zjistíte od nich, je třeba postupovat při výkladu třetí runy, které vládne Skuld - to, co bude. Ta ukazuje buď možnou budoucnost, která nastane, pokud se dané podmínky nezmění, nebo nevyhnutelný osud, který nemůžete změnit. Pozor, Norny často řídí i osud bohů!

Přeji Vám hodně radosti!